Kujawsko-Pomorskie
REDAKCJA
12 września 2024Polityka terytorialna. Konieczne jest przyspieszenie [ZDJĘCIA]
Jesienią 2023 samorząd województwa zawarł osiemnaście porozumień z wszystkimi lokalnymi partnerstwami samorządowymi działającymi w Kujawsko-Pomorskiem, w ramach których gwarantuje każdemu z tych nich pulę środków. 12 września marszałek Piotr Całbecki spotkał się z liderami lokalnych partnerstw.
W Kujawsko-Pomorskiem działa osiemnaście lokalnych partnerstw samorządowych, zawiązanych na potrzeby realizacji strategii rozwojowych obszarów funkcjonalnych największych miast regionu (MOF/ZIT) oraz pozostałych obszarów prowadzenia polityki terytorialnej (OPPT).
– Podział województwa na obszary funkcjonalne jest podstawą wdrażania naszego programu regionalnego obecnej perspektywy (Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 – FEdKP 2021-2027), jest też istotny dla zarządzania regionem. Na obecnym poziomie rozwoju lokalnie bardzo ważne są bowiem te priorytety, które w sferze inwestycyjnej i w sferze przedsięwzięć społecznych wyznaczą sobie społeczności miejskie, powiatowe i gminne. Jestem przekonany, że ten mechanizm zadziała – podkreślał przed spotkaniem marszałek Piotr Całbecki.
Porozumienia terytorialne określają zasady realizacji polityki terytorialnej województwa w odniesieniu do poszczególnych obszarów regionu. Każdy taki dokument zawiera listę przedsięwzięć priorytetowych, fiszki projektów, harmonogram realizacji i efekty (wskaźniki), które należy osiągnąć. Lokalne partnerstwa zobowiązały się w nich do realizacji wskazanych przez siebie przedsięwzięć.
CZYTAJ TAKŻE: Chcemy mieć metropolię o randze krajowej! Ani Bydgoszczy, ani Torunia nie ma obecnie na tej liście
Proces zatwierdzania dokumentów przez zarząd województwa został pozytywnie zakończony jedynie w stosunku do ośmiu z nich – to strategie stowarzyszeń zawiązanych dla realizacji zintegrowanych inwestycji terytorialnych (ZIT-ów) na obszarach funkcjonalnych (MOF-ach) pięciu największych miast regionu (Bydgoszczy, Torunia, Włocławka, Grudziądza i Inowrocławia) oraz adekwatnych porozumień dla obszarów prowadzenia polityki terytorialnej (OPPT) Żnina i Lipna.
– Wiemy, że po wyborach samorządowych [w wielu samorządach lokalnych] są nowe władze i nowe pomysły [na inwestycje i rozwój lokalny]. My to rozumiemy, ale to utrudnia w znaczący sposób wdrażanie programu. Wszyscy na tym tracimy, m.in. przez wahania kursowe euro. Dlatego mamy ogromną prośbę o przyspieszenie. Im szybciej to nastąpi, tym lepiej – mówił, otwierając spotkanie marszałek Piotr Całbecki.
Porozumienia terytorialne z samorządem województwa kujawsko-pomorskiego
Jako pierwszy porozumienie terytorialne z samorządem województwa zawarł związek Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego (ZIT BydOF ). Na jego mocy samorząd miejski Bydgoszczy (jako instytucja pośrednicząca FEdKP) de facto niezależnie zarządza 104 milionami euro przeznaczonymi dla obszaru Metropolii Bydgoszcz (Bydgoszcz oraz 19 powiatów i gmin w środkowozachodniej części regionu). Wśród priorytetów inwestycyjnych ZIT BydOF są m.in. zakup niskoemisyjnego taboru komunikacji publicznej i usprawnienie lokalnego systemu transportu publicznego, budowa ścieżek rowerowych i odnowa przestrzeni publicznej; środki zostaną też przeznaczone na wsparcie instytucji kultury i placówek edukacyjnych.
CZYTAJ TAKŻE: Sejmik chce zakwalifikowania Bydgoszczy i Torunia do kategorii metropolii krajowych. O co chodzi?
Pozostałe porozumienia terytorialne dotyczą:
- Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia – wartość 88,5 mln euro
- Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Włocławka – wartość 42,5 mln euro
- Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Grudziądza – wartość 25 mln euro
- Inowrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego – wartość 17 mln euro
- Obszaru Prowadzenia Polityki Terytorialnej (OPPT) Powiatu Grudziądzkiego – wartość 5,2 mln euro
- OPPT Żnina – wartość 4,5 mln euro
- OPPT Tucholskiego Związku Powiatowo-Gminnego – wartość 10,3 mln euro
- OPPT Wąbrzeźna – wartość 6,7 mln euro
- OPPT Rypina – wartość 9,8 mln euro
- OPPT Radziejowa – wartość 9 mln euro
- OPPT Brodnicy – wartość 15,8 mln euro
- OPPT Powiatu Inowrocławskiego – wartość 14, 2 mln euro
- OPPT Świecia – wartość 19,8 mln euro
- OPPT Powiatu Mogileńskiego – wartość 9,2 mln euro
- OPPT Powiatu Lipnowskiego – wartość 14,8 mln euro
- OPPT Sępólna Krajeńskiego – wartość 8,2 mln euro
- OPPT Nakła nad Notecią – wartość 1,6 mln euro.
Wszystkim podmiotom, które podpisały porozumienia terytorialne, samorząd województwa zaoferował pomoc w przygotowaniu lokalnych strategii terytorialnych i powiązanej dokumentacji (nie skorzystała tylko Bydgoszcz, która ma własną wyspecjalizowaną jednostkę zarządzającą ZIT-em). Tego rodzaju wsparcie zapewnia marszałkowskie Kujawsko-Pomorskie Biuro Planowania Przestrzennego i Regionalnego we Włocławku. Marszałkowi zależy, żeby wszystkie strategie mogły zostać zatwierdzone do końca roku.
kujawsko-pomorskie.pl